Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Hilafet ve İmametle İlgili Bölüm > İmamların Ve Emirlerin Yardımcıları

İmamların Ve Emirlerin Yardımcıları

Hadis No : 1719
Ravi: Aişe
Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: “Allah bir emir için hayır diledi mi ona doğru sözlü bir vezir nasib eder. Bu, ona unutunca hatırlatır, hatırladığı zaman da yardım eder. Allah emire hayır dilemezse, kötü bir vezir musallat eder. Bu vezir, ona unuttuğunu hatırlatmaz, hatırlayınca da yardımcı olmaz.”

Kaynak: Ebu Davud, Harac 4, (2932); Nesai, Bey’at 33, (7,159)

 

Hadis No : 1720
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Ebu Said ve Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah bir peygamber gönderdiği veya onun yerine bir halife getirdiği zaman mutlaka onun iki tane de yakını olmuştur: Biri marufu emretmiş ve ona teşvik etmiş, diğeri de şerri emretmiş ve şerre teşvik etmiştir. Masum (yani kötülükten korunmuş) olan, Allah’ın koruduğu kimsedir.

Kaynak: Buhari, Ahkam 42; Nesai, Bey’at 32, (7,158)

 

Hadis No : 1721
Ravi: Kab İbnu Ucre
Tanım: Resulullah (sav) bana şunu söyledi: “Ey Ka’b İbnu Ucre, seni, benden sonra gelecek ümeraya karşı Allah’a sığındırırım. Kim onların kapılarına gider ve onları, yalanlarında tasdik eder, zulümlerinde onlara yardımcı olursa, o benden değildir, ben de ondan değilim; ahirette havz-ı kevserin başında yanıma da gelemez. Kim onların kapısına gitmez, yalanlarında onları tasdik etmez, zulümlerinde yardımcı olmazsa o bendendir, ben de ondanım; o kimse havzın başında yanıma gelecektir. Ey Ka’b İbnu Ucre! Namaz burhandır. Oruç sağlam bir kalkandır. Sadaka hataları söndürür, tıpkı suyun ateşi söndürdüğü gibi. Ey Kab İbnu Ucre! Haramla biten bir ete mutlaka ateş gerekir.”

Kaynak: Tirmizi, Salat 433, (614); Nesai, Bey’at 35, 36, (7, 160)

 

Hadis No : 1722
Ravi: Cübeyr İbnu Nüfeyr
Tanım: Kesir İbnu Mürre, Amr İbnu’l-Esved ve el-Mikdam (ra) dediler ki: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Emir, halka karşı suizanna düşerse halkı ifsad eder.”

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 44, (4989)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İmam Ve Emire İtaatin Vacib Oluşu

Hadis No : 1713 Ravi: Enes Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Dinleyin ve itaat edin! ...