Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Hacc Ve Umre Bölümü > Halk Ve Taksir Hakkında Hadisler

Halk Ve Taksir Hakkında Hadisler

Hadis No : 1444
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) cemretu’l-Akabe’ye geldi, taşlarını attı, sonra Mina’daki menziline (konakladığı yere) geldi ve kurbanını kesti. Sonra berbere: “Al!” dedi ve sağ yanını işaret etti. Sonra sol tarafını işaret etti, sonra (kesilen saçları) halka vermeye başladı. (Bir rivayette şöyle denir: “Sağ yandan kesileni sağındakilere, sol yandan kesileni de Ümmü Süleym’e verdi.” Bir rivayette de şöyle denmiştir: “Sol taraftan kesilenleri Ebu Talha’ya verdi ve ona: “Bunu halka dağıt” diye emretti.”)

Kaynak: Buhari, Vudu 33; Müslim, Hacc 323, (1305); Tirmizi, Hacc 73, (912); Ebu Davud, Menasik 79, (1981)

 

Hadis No : 1445
Ravi: Ali
Tanım: Resulullah (sav) kadının saçını traş etmesini yasakladı. [Rezin’in ilavesinde: “…Haccda da, umrede de” ziyadesi vardır. Bu ziyadeden sonra (Rezin ilaveten şunu) der: “Onlara sadece teksir (kısaltma) gereklidir.”]

Kaynak: Tirmizi, Hacc 75, (914)

 

Hadis No : 1446
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav): “Ey Allahım, traş olanlara rahmet et” diye dua etmişti. Yanındakiler: “Kısaltanlara da ey Allah’ın Resulü!” dediler. Resulullah (sav) efendimiz: “Ey Allahım traş olanlara rahmet et!” diye duasını tekrar etti. Yanındakiler tekrar: “Kısaltanlara da Ey Allah’ın Resulü!” dediler, bu sefer: “Kısaltanlara da!” buyurdu.”

Kaynak: Buhari, Hacc 127; Müslim, Hacc 316, (1301); Muvatta, Hacc 184, (1, 395); Tirmizi, Hacc 74, (913); Eb

 

Hadis No : 1447
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav): “Ey Allahım, traş olanlara mağfiret et!” demişti, yanındakiler: “Ey Allah’ın Resulü! Kısaltanlar için de (dua ediver!)” dediler. Resulullah (sav) yine: “Ey Allahım, traş olanlara mağfiret et!” buyurdu. Yanındakiler: “Ey Allah’ın Resulü! Kısaltanlar için de (dua ediver!)” dediler. Resulullah (sav): “Ey Allahım, traş olanlara mağfiret et!” dedi.Yanındakiler: “Ey Allah’ın Resulü! Kısaltanlara da (dua ediver)” dediler. Resulullah (sav) (bu üçüncü talebte): “Kısaltanlara da!” dedi.

Kaynak: Buhari, Hacc 127; Müslim, 320, (1302)

 

Hadis No : 1448
Ravi: Ümmü’l Hüsayn
Tanım: Veda haccında Resulullah (sav)’ın, traş olanlara üç kere, kısaltanlara bir kere dua ettiğini işittim.

Kaynak: Buhari, Vudu 33; Müslim, Hacc 323, (1305); Tirmizi, Hacc 73, (912); Ebu Davud, Menasik 79, (1981)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İstilam Hakkında Hadisler

Hadis No : 1328 Ravi: Abis İbnu Rebia Tanım: Ben Hz. Ömer (ra)’i Haceru’l-Esved’i öperken ...