Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Dua Bölümü > Sebebe Ve Vakte Bağlı Olmayan Dualar

Sebebe Ve Vakte Bağlı Olmayan Dualar

Hadis No : 1858
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) dua ederken şunu söylerdi: “Allahım, dinimi doğru kıl, o benim işlerimin ismetidir, Dünyamı da doğru kıl, hayatım onda geçmektedir. Ahiretimi de doğru kıl, dönüşüm orayadır. Hayatı benim için her hayırda artma (vesilesi) kıl. Ölümü de her çeşit şerden (kurtularak) rahat(a kavuşma) kıl.”

Kaynak: Müslim, Zikr 71, (2720)

 

Hadis No : 1859
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah’ın duasının çoğu: “Allahümme atina fi’d-dünya haseneten ve fi’l-ahireti haseneten ve kına azabe’n-nar. (Allahım bize dünyada da bir hayır, ahirette de bir hayır ver, bizi cehennem azabından koru” idi.

Kaynak: Buhari, Da’avat 55, Tefsir, Bakara 36; Müslim, Zikr 26, (2690); Ebu Davud, Salat 381, (1519)

 

Hadis No : 1860
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim cenneti üç kere isterse, cennet: “Allah’ım onu cennete koy” der. Kim Allah’tan üç sefer ateşe karşı koruma taleb ederse, cehennem: “Allah’ım onu ateşten koru” der.”

Kaynak: Tirmizi, Cennet 27, (2575); Nesai, İstiaze 56, (8, 279); İbnu Mace, Zühd 39, (4340)

 

Hadis No : 1861
Ravi: Ali
Tanım: Anlattığına göre, “Bir mükateb ona gelerek: “Kitabet borcumu ödemekten aciz kaldım, bana yardım et” dedi. Ona şu cevabı verdi: “Sana, Resulullah (sav)’ın bana öğretmiş bulunduğu bir duayı öğreteyim. (Onu okuduğun takdirde) Sıyr dağı kadar borcun da olsa, Allah onu sana bedel öder. Şöyle diyeceksin: “Allah’ım, yeterince helalinden vererek beni haramından koru. Lütfunla ver, başkasına muhtaç etme.”

Kaynak: Tirmizi, Da’avat 121, (3558)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Üzüntü Ve Tasa Halinde Dua

Hadis No : 1827 Ravi: Sa’d Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Balığın karnında iken, Zü’n-Nun’un ...