Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Zebaih (Kesimler) Bölümü > Kesim Adabı Ve Yasakları

Kesim Adabı Ve Yasakları

Hadis No : 1936
Ravi: Şeddad İbnu Evs
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Allah Teala hazretleri, her şeyde iyiliği emretmiştir. Öyleyse öldürdüğünüz zaman öldürmeyi iyi yapın. Kesecek olursanız kesmeyi iyi yapın. Bıçağın ağzını bileyin. Hayvana (zahmet vermeyin) rahat ettirin.”

Kaynak: Müslim, Sayd 57, (1955); Tirmizi, Diyat 14, (1409); Ebu Davud, Edahi 12, (2815); Nesai, Dahaya 22, (

 

Hadis No : 1937
Ravi: Ebu Hüreyre ve İbnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) şeytan kurbanından (şerita) men etti. ” Dendi ki şerita, boğazından sadece deri kısmının kesilip, boyun damarı kesilmeden ölmeye terkedilen (kurbanlık) hayvandır.”

Kaynak: Ebu Davud, Edahi 17, (2826)

 

Hadis No : 1938
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: (Hayvanı keserken) besmele çekmeyi bir kimse unutmuşsa bunun bir mahzuru yoktur. Ancak kasden terketmiş ise, kesilen yenilmez.” [Rezin’in ilavesidir]

Kaynak: Rezin

 

Hadis No : 1939
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Haksız yere bir kuş veya daha küçük bir hayvan öldüren insana Allah mutlaka onun hesabını soracaktır.” Kendisine: “Onun hakkı da nedir?” diye sorulunca: “Onu keser ve yer. Başını kesip atmaz!” diye cevap verdi.

Kaynak: Nesai, Sayd 34, (7,239)

 

Hadis No : 1940
Ravi: Ebu Vakıd
Tanım: Resulullah (sav) Medine’ye geldiği zaman, Medineliler, (diri olan) devenin hörgücünü kesiyorlar ve koyunların da kuyruklarını koparıyorlar ve bunları yiyorlardı. Bu durum üzerine Resulullah (sav): “Hayvan diri iken ondan her ne kesilmiş ise, bu meyte (iaşe) hükmündedir, yenilmez.” dedi.

Kaynak: Tirmizi, Et’ime 4, (1480); Ebu Davud, Sayd 3, (2858); İbnu Mace, Sayd 8, (3216)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*