Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Tefsir Bölümü - Esbab-ı Nüzule Dair > İbrahim Suresi İle İlgili Hadisler

İbrahim Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0657
Ravi: Ebu Umame
Tanım: Resulullah (sav): “Ardında cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir” (İbrahim 14, 16) ayeti hakkında şu açıklamayı yaptı: “İrin ağzına yaklaştırılır, ondan ikrah eder, iğrenir. Biraz daha yaklaştırılınca suratı yanar ve başının derisi dökülür, irini içince kıçından çıkıncaya kadar, (geçtiği yerleri ve bu meyanda) bağırsaklarını param parça eder.” Resulullah bu açıklama üzerine şu ayetleri okudu: “..Ateşte ebedi kalan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimseler…” (Muhammed, 15). “…Onlar yardım istediklerinde erimiş maden gibi, yüzleri kavuran bir su kendilerine sunulur” (Kehf, 29).

Kaynak: Tirmizi, Cehennem, 4, (2586)

 

Hadis No : 0658
Ravi: Enes İbnu Malik
Tanım: Resulullah (sav): “Allah’ın hoş bir sözü; kökü sağlam, dalları göğe doğru olan -Rabbinin izniyle her zaman meyve veren- hoş bir ağaca benzeterek nasıl misal verdiğini görmüyor musun?” (İbrahim, 24-25) ayetinde zikredilen ağaç hakkında: “O hurma ağacıdır” buyurdu. Ve müteakip ayette ifade edilen kötü ağacı da hanzale’ye (zakkum, Ebu Cehil karpuzu da denir, mercimek ağacıdır) benzetti. Ayet şöyle: “Çirkin bir söz de yerden koparılmış, hiç bir sebatı olmayan kötü bir ağaca benzer” (İbrahim, 26).

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, İbrahim, (3118)

 

Hadis No : 0659
Ravi: el-Bera İbnu’l-Azib
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Müslüman, kabirde suale maruz kalınca: “Allah’tan başka ilah bulunmadığı ve Muhammed’in O’nun kulu olduğuna şehadet eder.” Bunun delili şu ayettir: “Allah inananları dünya hayatında ve ahirette sağlam bir söz üzerine tutar, zalimleri de saptırır…” (İbrahim, 27).

Kaynak: Buhari, Cenaiz 87, Tefsir, İbrahim 2; Müslim, Sıfatu’l-Cenne, 13, (2871); Tirmizi, Tefsir, İbrahim (

 

Hadis No : 0660
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Allah’ın verdiği nimetleri nankörlükle karşılayanları ve milletlerini helak yurduna, yaşlanacakları cehenneme götürenleri görmüyor musun?” (İbrahim, 27-28) ayetini açıklama sadedinde: “Onlar vallahi Kureyş kafirleridir. Nankörlükle karşılanan nimet de Muhammed (sav)’dir. “Helak yurduna… götürdüler”in manası, “Bedir günü ateşe… götürdüler” demektir.

Kaynak: Buhari, Megazi 7, Tefsir, İbrahim 3

 

Hadis No : 0661
Ravi: Aişe
Tanım: Hz. Peygamber (sav)’e şu ayetten sordum: “Yerin başka bir yerle, göklerin de başka göklerle değiştirildiği, her şeye üstün gelen tek Allah’ın huzuruna çıktıkları günde sakın, Allah’ın peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma” (İbrahim, 47-48). Ve dedim ki: “Ey Allah’ın Resulü. O gün insanlar nerede olacaklar?” “Sırat üzerinde” cevabını verdi.

Kaynak: Müslim, Münafikun 29, (2791); Tirmizi, Tefsir, İbrahim, (3120)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Zariyat Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0786 Ravi: Enes Tanım: Onlar gecenin (ancak) az bir kısmında uyurlardı (Zariyat, ...