Hicr Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0662
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav)’ın arkasında çok güzel bir kadın namaz kılıyordu. Cemaatten bazıları onu görmemek için ön safa kaçıyor, (münafık ve cahil takımından) bazıları da en arka safa geliyor, rükuya vardığı zaman koltuğunun altında ona bakıyordu. Bu durum üzerine Cenab-ı Hakk şu ayeti indirdi: “Andolsun, sizden öne geçenleri de biz biliriz, geri kalanları da biz biliriz” (Hicr, 24).

Kaynak: Nesai, İmamet (2,118); Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3122)

 

Hadis No : 0663
Ravi: Ebu Said
Tanım: Resulullah (sav): “Mü’minin ferasetinden kaçının, çünkü o Allahu Teala’nın nuruyla bakar” buyurup sonra şu ayeti okudular: “Elbette bunda fikr u firaseti olanlar için ibretler vardır” (Hicr, 75).

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3125)

 

Hadis No : 0664
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Andolsun ki sana Seb’ul-Mesani’yi ve Kur’an-ı Azim’i verdik (Hicr, 87) ayetinde geçen es-Seb’ul-Mesani, uzun süreler (tıvel)dir.

Kaynak: Nesai, Salat 26, (2,139)

 

Hadis No : 0665
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Kur’an’ı parçalayanlara da… (Hicr, 91) ayetini açıklamak üzere: “Onlar Ehl-i Kitaptır, yani Yahudi ve Hıristiyanlar. Bunlar onu parçalara bölerek bazı kısımlarına inandılar, bazı kısımlarına inanmadılar” buyurmuştur.

Kaynak: Buhari, Tefsir, Hicr 4, Menakibu’l-Ensar 52

 

Hadis No : 0666
Ravi: Enes
Tanım: Rablerine andolsun ki hepsini yaptıklarından sorumlu tutacağız (Hicr, 92-93) ayeti ile ilgili olarak: “Onlar “Lailahe illallah” demekten sorumlu olacaklar” demiştir.

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3126); Buhari, hadisi bab başlığı olarak kaydetmiştir

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Zariyat Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0786 Ravi: Enes Tanım: Onlar gecenin (ancak) az bir kısmında uyurlardı (Zariyat, ...