Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Sohbet Bölümü > Karşılıklı Muhabbet

Karşılıklı Muhabbet

Hadis No : 3323
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Nefsim yed’i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız! Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yaygınlaştırın!”

Kaynak: Müslim, İman 93, (54); Ebu Davud, Edeb 142, (5193); Tirmizi, İsti’zan 1, (2589)

 

Hadis No : 3324
Ravi: Nu’man İbnu Beşir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte mü’minlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler.”

Kaynak: Buhari, Edeb 27; Müslim, Birr 66, (2586)

 

Hadis No : 3325
Ravi: Mikdam İbnu Madikerib
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa ona sevdiğini söylesin.”

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 122, (5124); Tirmizi, Zühd 54, (2393)

 

Hadis No : 3326
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav)’ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti (Aleyhissalatu vesselam’ın yanındaki): “Ey Allah’ın Resulü!” dedi, “ben şu geçeni seviyorum.” “Pekiyi kendisine haber verdin mi?” diye Aleyhissalatu vesselam sordu. “Hayır!” deyince, “Ona haber ver!” dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve: “Seni Allah için seviyorum!” dedi. Adam da: “Kendisi adına beni sevdiğin Zat da seni sevsin!” diye mukabelede bulundu.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 122, (5125)

 

Hadis No : 3327
Ravi: Yezid İbnu Nu’ame ed’Dabi
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bir kimse, bir başkasıyla kardeşleştiği zaman, ilk iş ismini, babasının ismini ve kimlerden olduğunu sorsun. Çünkü böyle yapmak, sevginin artmasına daha uygundur.”

Kaynak: Tirmizi, Zühd 54, (2394)

 

Hadis No : 3328
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav)’ın şöyle söylediğini işittim: “Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir.”

Kaynak: Tirmizi, Birr 60, (1998)

 

Hadis No : 3329
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Aziz ve Celil olan Allah Teala hazretleri Kıyamet günü şöyle diyecek: “Benim celalim adına sevişenler nerede? Gölgemden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı şu günde onları gölgemde gölgelendireyim.”

Kaynak: Müslim, Birr 37, (2566); Muvatta, Şi’r 13, (2952)

 

Hadis No : 3330
Ravi: Mu’az İbnu Cebel
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah Teala hazretleri buyuruyor ki: “Benim celalim adına birbirlerini sevenler var ya! Onlar için nurdan öyle minberler vardır ki, peygamberler ve şehidler bile onlara gibta ederler.”

Kaynak: Tirmizi, Zühd 53, (2391)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Musafaha (Tokalaşma) Üzerine

Hadis No : 3378 Ravi: Katade Tanım: Hz. Enes (ra)’a sordum: “Resulullah (sav)’in Ashabı arasında ...