Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Peygamberlik Bölümü > Peygamberlik Mührü Ve Muteferrik Hadisler

Peygamberlik Mührü Ve Muteferrik Hadisler

Hadis No : 5529
Ravi: Abdullah İbnu Sercis
Tanım: Resulullah (sav) ile birlikte ekmek ve et yedim ve: “Ey Allah’ın Resulü! Allah seni mağfiret buyursun!” dedim. Bana: “Seni de!” diye karşılıkta bulundu. Ravi der ki: “(İbnu Sercis’e): “Resulullah sana istiğfarda mı bulundu?” diye soruldu. O: “Evet, “Seni de!” de dedi” diye cevap verdi ve sonra şu ayeti okudu. (Mealen): “Kendi günahın için de, mü’min erkek ve mü’min kadınlar için de Allah’tan af diIe…” (Muhammed 19). İbnu Sercis devamla dedi ki: “Sonra etrafında döndüm, iki omuzu arasında peygamberlik mührünü gördüm. Sol kürek kemiğinin geniş tarafında idi, yumruk gibi ve üzerinde siğiller emsali benler vardı.”

Kaynak: Müslim, Fezail 112, (2346)

 

Hadis No : 5530
Ravi: Cabir İbnu Semüre
Tanım: Resulullah (sav)’ın peygamberlik mührü, iki omuzu arasında idi. Tıpkı bir güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızı bir yumru (gudde = bez) idi.

Kaynak: Tirmizi, 42, (3647)

 

Hadis No : 5531
Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Ben Resulullah (sav)’dan daha güzelini hiç görmedim. Sanki güneş mübarek yüzlerinde yürüyor gibiydi. Yürürken Resulullah (sav)’dan daha hızlı yürüyen kimse de görmedim. Sanki yer O’nun ayağı altında duruluyor gibiydi. Biz O’nunla beraber yürürken kendimizi zorlardık. O ise, aldırmazdı.

Kaynak: Tirmizi, Menakıb 26, (3650)

 

Hadis No : 5532
Ravi: Aişe
Tanım: Resulullah (sav) konuşurken (ağır ağır konuşurdu. Öyle ki) eğer biri çıkıp, kelimeleri saymak istese sayardı. O, sözü sizin gibi peş peşe getirmezdi.

Kaynak: Buhari, Menakıb 23; Müslim, Fezailu’s-Sahabe 19, (2493), Zühd 71; Tirmizi, Menakıb 20, (3643); Ebu D

 

Hadis No : 5533
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav), söylediği bellensin diye kelamını üç kere tekrar ederdi.

Kaynak: Tirmizi, Menakıb 21, (3644)

 

Hadis No : 5534
Ravi: Abdullah İbnu Selam
Tanım: Resulullah (sav), oturup konuştuğu zaman, (vahiy bekleyerek veya Mele-i A’la’ya iştiyak duyarak) çok sık nazarını semaya çevirirdi.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 21, (4837)

 

Hadis No : 5535
Ravi: Enes
Tanım: (Annem) Ümmü Süleym, Resulullah (sav) için yere bir post serer, O da üzerinde kaylule (öğle uykusu) kestiridi. Aleyhissalatu vesselam uyanınca annem O’nun terini ve kıllarını toplardı. Bunlan bir şişede toplar, sonra onu sürünme maddesine katardı. [Ravi devamla der ki: “Hz. Enes (ra) muhtazar (can çekişme halinde) olunca kefenine sürülecek hanuta bundan katılmasını vasiyet etti.”]

Kaynak: Buhari, İsti’zan 41; Müslim, Fezail 84, (2331); Nesai, Zinet 119, (8,218)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Resulullah (sav)’ın İsmi Ve Nesebi

Hadis No : 5512 Ravi: Tanım: Buhari merhum, Aleyhissalatu vesselamın bi’setine (peygamber olarak gönderilişine) tahsis ...