Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Fezail Bölümü > Ehl-i Beyt’in Fazileti

Ehl-i Beyt’in Fazileti

Hadis No : 4479
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Nimetleriyle sizi beslediği için Allah’ı sevin. Beni de Allah sevgisi için sevin. Ehl-i Beytimi de benim sevgim için sevin.”

Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3792)

 

Hadis No : 4480
Ravi: Sa’d İbnu Ebi Vakkas
Tanım: Şu ayet indiği zaman, (mealen): “Sana bu ilim geldikten sonra, kim seninle bu hususta mücadele edecek olursa de ki: “Gelin, çocuklarımızı ve çocuklarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendinizi ve kendimizi çağırıp toplanalım, sonra niyaz edelim ki, Allah’ın laneti yalancılar üzerine olsun!” (Al-i İmran 61), Resulullah (sav) Ali’yi, Fatıma’yı, Hasan ve Hüseyn (ra)’i çağırdı ve: “Allah’ım, bunlar da benim ehlim (ailem)” buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Al-i İmran (3002)

 

Hadis No : 4481
Ravi: Ümmü Seleme
Tanım: Ben Resulullah (sav)’ın evinin kapısında iken şu ayet nazil oldu: “…Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor…” (Ahzab 33). Evde Resulullah (sav), Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin vardı. Onlara bir örtü bürüdü ve: “Allahım, işte bunlar benim ehl-i beytimdir, bunlardan günahı gider ve bunları kirlerden tertemiz kıl” buyurdu. Ben atılıp: “Ey Allah’ın Resulü! Ben ehl-i beytten değil miyim?” dedim. Bana: “Sen (yerinde dur, sen zaten) hayırdasın, sen Resulullah’ın zevcesisin” diye cevap verdi.

Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3870)

 

Hadis No : 4482
Ravi: Enes
Tanım: Şu ayet indiği zaman (mealen): “…Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor” (Ahzab 33), Resulullah (sav) sabah namazına giderken, altı aya yakın bir müddette, Hz. Fatıma (ra)’nın kapısına uğrayıp: “Namaz(a halkın) ey Ehl’i Beyt “Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!” buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Ahzab (3204)

 

Hadis No : 4483
Ravi: Aişe
Tanım: Resulullah (sav), üzerinde siyah (yünden) nakışlı bir kumaş olduğu halde sabahleyin (evden) çıktı. O sırada Hasan geldi, onu örtünün altına soktu. Sonra Hüseyin geldi onu da soktu, sonra Fatıma geldi, onu da soktu. Sonra Ali geldi onu da örtünün altına soktu. Sonra da: “Ey Ehl-i Beyt Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor” (Ahzab 33) buyurdu.

Kaynak: Müslim, Fezailu’s-Sahabe 61, (2424)

 

Hadis No : 4484
Ravi: Zeyd İbnu Erkam
Tanım: Yezid İbnu Hayyan, Zeyd İbnu Erkam (ra)’tan naklen anlatıyor: “Resulullah (sav) buyurdular ki: “Haberiniz olsun! Ben size iki ağırlık bırakıyorum. Bunlardan biri Allah Teala’nın Kitabı’dır. O, Allah’ın (sema-arz arasına uzanmış) ipi olup, kim ona tutunursa hidayet üzere olur, kim de onu terkederse dalalete düşer. İkincisi itretim, Ehl-i Beytim’dir.” Biz, Zeyd İbnu Erkam’a sorduk: “Kadınları da Ehl-i Beyt’inden midir?” “Hayır!” dedi, Allah’a yemin olsun, kadın bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocası) onu boşar, o da babasına ve kavmine döner. Resulullah (sav)’ın Ehl-i Beyt’i aslı ve kendinden sonra sadaka haram olan asabesi’dir.”

Kaynak: Müslim, Fezailu’s-Sahabe 37, (2408)

 

Hadis No : 4485
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Ebu Bekr (ra) buyurdular ki: “Muhammed (sav)’i Ehl-i beytinde gözetin.”

Kaynak: Buhari, Fezailu’l-Ashab, 12,22

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sahabelerden Bazılarının Faziletleri – Zeyd İbnu Harise Ve Oğlu

Hadis No : 4423 Ravi: İbnu Ömer Tanım: Resulullah (sav) askeri bir sefere hazırlamış, askerlerin ...