Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Yalan Bölümü > Yalanın Ve Yalancının Zemmi

Yalanın Ve Yalancının Zemmi

Hadis No : 5189
Ravi: Safvan İbnu Süleym
Tanım: Ey Allah’ın Resulü! dedik, “mü’min korkak olur mu?” “Evet!” buyurdular. “Pekiyi cimri olur mu?” dedik, yine: “Evet!” buyurdular. Biz yine: “Pekiyi yalancı olur mu?” diye sorduk. Bu sefer: “Hayır! buyurdular.

Kaynak: Muvatta, Kelam 19, (2, 990)

 

Hadis No : 5190
Ravi: İbnu Mes’ud
Tanım: Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde “yalancılar” arasına kaydedilir.

Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)

 

Hadis No : 5191
Ravi: Behz İbnu Hakim an ebbihi an ceddihi
Tanım: Resulullah bururdular ki: “Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona.”

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 88, (4990); Tirmizi, Zühd 10, (2316)

 

Hadis No : 5192
Ravi: Esma
Tanım: Bir kadın gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! Benim bir kumam var. Ona karşı (yalan söyleyerek) kocamın vermediği şeyle karnımı doyurmuş göstersem bana bir mahzur getirir mi?” diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: “Verilmeyenle karnını doyurmuş gösterip övünen, tıpkı, iki alan elbisesini giyen gibidir” cevabını verdi.

Kaynak: Buhari, Nikah 106; Müslim, Libas 127, (2130); Ebu Davud, Edeb 91, (4997)

 

Hadis No : 5193
Ravi: Abdullah İbnu Amir
Tanım: Bir gün, Resulullah (sav), evimizde otururken, annem beni çağırdı ve: “Hele bir gel sana ne vereceğim!” dedi. Aleyhissalatu vesselam anneme: “Çocuğa ne vermek istemişim?” diye sordu. “Ona bir hurma vermek istemiştim” deyince, Aleyhissalatu vesselam: “Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan üzerine bir yalan yazılacak!” buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 88, (4991)

 

Hadis No : 5194
Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Ümmetimin sonunda yalancı deccaller olacak. Onlar, ne sizin ne de atalarınızın hiç işitmediği şeyleri anlatacaklar. Onlardan sakinin!”

Kaynak: Müslim, Mukaddime 6, (6)

 

Hadis No : 5195
Ravi: İbnu Mes’ud
Tanım: Şeytan insan suretinde temessül eder ve bir cemaate gelerek onlara yalan şeyler söyler. Bir müddet sonra cemaattakiler dağılırlar. Onlardan biri: “Bir adam dinledim, yüzünü de tanırım ama ismini bilmiyorum. Şöyle şöyle söylemişti” diyerek (onun yalanını bilmeden tekrar eder).”

Kaynak: Müslim, Mukaddime (7. hadisin arkasında)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*