Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Taharet Bölümü > İstincanın Adabı

İstincanın Adabı

Hadis No : 3524
Ravi: Ebu Musa
Tanım: Bir gün Resulullah (sav)’la birlikte idim. Aleyhissalaltu vesselam küçük abdest bozmak ihtiyacını duymuşta. Hemen bir duvarın dibine, kumlu toprak bulunan bir noktaya gelip abdest bozdular. Sonra da: “Sizden biri, küçük abdest bozmak isteyince bevli için uygun bir yer arasın!” buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 2, (3)

 

Hadis No : 3525
Ravi: Mugire İbnu Şu’be
Tanım: Resulullah (sav) kaza-yı hacet için gidince, yoldan uzak olurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 1, (1); Tirmizi, Taharet 16, (20); Nesai, Taharet 16, (1, 18,19)

 

Hadis No : 3526
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav): “İki lanetten korkun.” buyurdular. Ashab: “İki lanet de nedir?” diye sorunca, açıkladılar: “İnsanların yollarına abdest bozanla, gölgelerine abdest bozanlardır.”

Kaynak: Müslim, Teharet 68, (269); Ebu Davud, Taharet 14, (25)

 

Hadis No : 3527
Ravi: Muaz
Tanım: Ebu Davud, Hz. Muaz (ra)’dan şu rivayeti kaydetmiştir: “Lanete sebep olan üç yere abdest bozmaktan kaçının: Su yollarına, işlek yollara ve gölgeliklere.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 14, (26)

 

Hadis No : 3528
Ravi: Abdullah İbnu Sercis
Tanım: Resulullah (sav) (yer üzerindeki haşerat) deliklerine akıtmayı yasakladı. Katade’ye: “Bu deliklere akıtmak niye mekruh kılındı?” diye sorulmuştu. Şu cevabı verdi: “Bunların cinlere ait meskenler olduğu söyleniyordu.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 16, (29); Nesai, Taharet 30, (1,33,34)

 

Hadis No : 3529
Ravi: Abdullah İbnu Mugaffel
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden kimse hamam yaptığı yere akıtmasın. Zira vesveselerin çoğu bu yüzden hasıl olur.” (Ebu Davud’un rivayetinde şu ziyade var: “…sonra dönüp içinde yıkanacaktır.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 15 (27); Tirmizi, Taharet 17, (21); Nesai, Taharet 32, (1, 34)

 

Hadis No : 3530
Ravi: Ümeyme Bintu Rukiyye
Tanım: Resulullah (sav)’ın karyolasının altında bulundurduğu hurma kütüğünden bir çanağı vardı. Geceleyin ona küçük abdest bozardı.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 13, (24); Nesai, Taharet 28, (1, 31)

 

Hadis No : 3531
Ravi: Ebu Eyyub
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Helaya gittiğiniz vakit, (abdest bozarken) kıbleye ne önünüzü ne de arkanızı dönmeyin. Fakat yüzünüzü doğuya ve batıya dönderin.” Ebu Eyyub der ki: “Şam’a gelince helaların yönlerinin hep kıble cihetine inşa edildiğini gördük. Onları (kullanırken yönünü yan çeviriyor, ayrıca Allah’tan mağfiret de diliyorduk.”

Kaynak: Buhari, Vudu 11, Salat 29; Müslim, Taharet 59, (264); Ebu Davud, Taharet 4, (9); Tirmizi, Taharet 6,

 

Hadis No : 3532
Ravi: Ebu Eyyub
Tanım: İmam Malikin bir rivayeti şöyledir: “Ebu Eyyub (ra) Mısır’da iken demiştir ki: “Vallahi bu kiryas denen kenefleri nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Zira Resulullah (sav): “Biriniz büyük veya küçük abdest bozunca kıbleye yönelmesin, arka fercini de çevirmesin.” demişti.”

Kaynak: Muvatta, Kıble 1, (1, 193)

 

Hadis No : 3533
Ravi: Mervan el-Asgar
Tanım: İbnu Ömer (ra)’i devesini kıble istikametine ıhtırmış, sonra onun duldasına çömelip deveye doğru yönelerek akıtıyorken gördüm. Kendisine: “Ey Ebu Abdirrahman, bu tarz akıtmaktan nehyedilmedik mi?” dedim. “Evet, ama bundan, açık arazide nehyedildik. Seninle kıble arasında sana perde olan birşey varsa bu durumda akıtmanda bir beis yok!” dedi.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 4, (11)

 

Hadis No : 3534
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Bir ihtiyacım için, (bir gün kız kardeşim Hz.) Hafsa (ra)’nın evinin damına çıkmıştım. Resulullah (sav)’ı yüzünü Şam’a, arkasını da kıbleye çevirmiş olarak kaza-yı hacet yapıyor gördüm.

Kaynak: Buhari, Vudu 12, 14, Humus 4; Müslim, Taharet 62, (266); Muvatta, Kıble 3, (1, 193, 194); Ebu Davud,

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Suların Ahkamı

Hadis No : 3481 Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Bir adam Resulullah (sav)’a gelip: “Ey Allah’ın ...