Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Taharet Bölümü > Cuma Ve Bayram Guslü

Cuma Ve Bayram Guslü

Hadis No : 3782
Ravi: Ebu Said
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Cuma guslü her muhtelime (buluğa erene) vacibtir. Misvaklanması, bulduğu taktirde koku sürünmesi de öyle.”

Kaynak: Buhari, Cuma 2, 3, 12, Ezan 161, Şehadat 18; Müslim, Cuma 5, (846); Muvatta, Cuma 4, (1, 102); Ebu D

 

Hadis No : 3783
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Cuma günü gusletmek, her muhtelim’e (buluğa ermiş kimseye) tıpkı cenabet guslü gibi vacibtir.

Kaynak: Muvatta, Cuma 2, (1, 101)

 

Hadis No : 3784
Ravi: Bera İbnu Azib
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Müslümanların cuma günü yıkanmaları, üzerlerine hak olmuştur. Her biri ailesinin kokusundan sürünsün. (Koku) bulamazsa, su onun sürünme maddesi olsun. Yani hem yıkansın hem koku sürünsün, koku yoksa, artık, su (yıkanma) ile yetinsin.”

Kaynak: Tirmizi, Salat 381, (525)

 

Hadis No : 3785
Ravi: Ubeydullah İbnus-Sebbak
Tanım: Resulullah (sav) cumalardan birinde şöyle buyurmuştur: “Ey müslümanlar! Bu öyle bir gündür ki, Allah Teala Hazretleri onu (sizlere) bayram kılmıştır. Öyleyse yıkanın. Kimin yanında bir tiyb (sürünme maddesi) varsa ondan sürünmesinde bir zarar yoktur. Size misvakı da tavsiye ediyorum.” (İbnu Mace’de rivayet mevsuktur)

Kaynak: Muvatta, Taharet 113, (1, 65-66); İbnu Mace, İkametu’s-Salat 83, (1098)

 

Hadis No : 3786
Ravi: İbnu Ömer ve Ebu Hüreyre
Tanım: Cuma günü, Ömer İbnu’l-Hattab hutbe verirken, Osman İbnu Affan mescide girdi. Ömer radıyallahu anh minberden ona seslendi. “Vaktin farkında mısın, (niye cumaya geciktin?)” Hz. Osman: “Bugün meşguliyetim vardı. Eve gelir gelmez ezanı işittim. Abdest almanın dışında bir oyalanmam da olmadı!” açıklamasında bulundu. Hz. Ömer radıyallahu anh: “Keza abdest(le yetinmen de bir eksiklik). Biliyorsun, Resulullah (sav) bize yıkanmayı da emretmişti.”

Kaynak: Buhari, Cuma 4; Müslim, Cuma 3, (845); Muvatta, Cuma 3, (1, 101,102); Ebu Davud, Taharet 129, (340);

 

Hadis No : 3787
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: (Hz. Ömer, Hz. Osman’a:) “Resulullah (sav)’ın: “Biriniz cumaya giderken yıkansın” dediğini duymadın mı?” demiştir.

Kaynak: Buhari, Cuma 4; Müslim, Cuma 3, (845); Muvatta, Cuma 3, (1, 101,102); Ebu Davud, Taharet 129, (340);

 

Hadis No : 3788
Ravi: İkrime
Tanım: Iraklılardan bir grup kimse İbnu Abbas (ra)’a gelerek: “Cuma günü gusletmek vacib midir ne dersin?” diye sordu. İbnu Abbas şu açıklamayı yaptı: [Farz değil], ancak temizliğe çok uygundur ve gusleden için pek hayırlıdır. Yıkanmayan üzerine de vacib değildir. Ben size guslün nasıl başladığını anlatayım: “İnsanlar meşakkatli işler yapıyorlar ve yünlü elbiseler giyiyorlardı. Çalışmaları çoğunlukla sırtlarında yük taşımak şeklinde oluyordu. Mescidleri dardı ve tavan alçaktı, yani ariş (denen üzeri hurma dallarıyla örtülmüş çardak) şeklindeydi. Sıcak bir günde Resulullah aleyhissalatu vesselam (minbere) çıktı. Cemaat yün elbiselerin içinde terlemisti. (Terleri sebebiyle) onlardan çıkan kokular ortalığı sardı ve herkesi rahatsız etti. Koku Resulullah (sav)’a da uzanınca “Ey insanlar, bugün yıkanın. Ayrıca herkes, bulabildiği en güzel kokuyu sürünsün!” buyurdular.” İbnu Abbas açıklamasına devam etti: “Bilahare Cenab-ı Hakk’ın lütfu yetişti (bolluk arttı), herkes yünlüden başka elbiseler giydiler, çalışmaları hafifledi, mescidleri genişletildi. Birbirlerini rahatsız eden terlerin bir kısmı ortadan kalktı.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 130, (353)

 

Hadis No : 3789
Ravi: Tavus
Tanım: İbnu Abbas radıyallahu anhümaya sordum: “Halk, Resulullah (sav)’ın “Cuma günü yıkanın, başlarınızı da yıkayın, cünüb olmasanız dahi! Ayrıca koku da sürünün!” buyurduğunu söylüyorlar, (ne dersiniz, doğru mudur?)” İbnu Abbas şu cevabı verdi: “Guslü emretmesi doğrudur. Kokuya gelince, o hususta bir şey bilmiyorum!”

Kaynak: Buhari, Cuma 6; Müslim, Cuma 8, (848)

 

Hadis No : 3790
Ravi: Semüre İbnu Cündeb
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Cuma günü kim abdesi alırsa bununla (o, sünneti yerine getirmiş, fazilete ermiş) olur ve (sünneti yapmış olma) nimetine erer. Ama cuma günü kim de guslederse (bilsin ki) gusül daha faziletlidir.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 130, (354); Tirmizi, Salat 357, (497); Nesai, Cuma 9, (3, 94)

 

Hadis No : 3791
Ravi: Yahya İbnu Said
Tanım: Bana ulaştığına göre, Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Sizler, günlük iş takımınızdan hariç bir de cuma takımınız olsa ne kaybedersiniz?”

Kaynak: Muvatta, Cuma 17, (1, 110); Ebu Davud, Salat 219, (1078); İbnu Mace, İkametu’s-Salat 83, (1095)

 

Hadis No : 3792
Ravi: Nafi’
Tanım: İbnu Ömer (ra) ihramlı olmadıkça yağlanıp kokulanmadan cumaya gitmezdi.

Kaynak: Muvatta, Cuma 17, (1, 110)

 

Hadis No : 3793
Ravi:
Tanım: İbnu Ömer (ra)’nın, Fıtır bayramında, musallaya gitmezden önce yıkandığı rivayet edilmiştir.

Kaynak: Muvatta, İydeyn 2, (1,177)

 

Hadis No : 3794
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Her müslüman yedi günde bir kere yıkanmalıdır, bu gün de cuma günü olmalıdır.”

Kaynak: Nesai, Cuma 8, (3, 93)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Suların Ahkamı

Hadis No : 3481 Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Bir adam Resulullah (sav)’a gelip: “Ey Allah’ın ...