Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Taharet Bölümü > Büyük Ve Küçük Abdestle İlgili Meseleler

Büyük Ve Küçük Abdestle İlgili Meseleler

Hadis No : 3494
Ravi: Ümmü Kays Bintu Mihsan
Tanım: Ben, henüz yemek yemeyen küçük bir oğlumla Resulullah (sav)’a gitmiştim. Varınca çocuğu kucağına oturttu. Derken çocuk elbisesine akıttı. Su getirtip elbisesini serpti, fakat yıkamadı. (Bir rivayette: “…çiledi” denmiştir)

Kaynak: Buhari, Vudu 59; Müslim,Taharet 103, (287); Muvatta, Taharet 110, (1, 64); Ebu Davud, Taharet 139, (

 

Hadis No : 3495
Ravi: Lübabe Bintu’l-Haris
Tanım: Hz. Ali’nin oğlu Hasan (ra), Resulullah (sav)’ın kucağında idi, elbisesine akıttı. Ben atılıp: “Ey Allah’ın Resulü (yeni) bir elbise giy. İzarını da bana ver yıkayayım!” dedim. Cevaben: “Kız çocuğun idrarı olsa yıkanırdı; ancak erkek çocuğun idrarı su çilemek suretiyle temizlenir!” buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 137, (375)

 

Hadis No : 3496
Ravi: Enes
Tanım: Biz, Resulullah (sav) ile birlikte mescidde otururken bir bedevi çıkageldi. Durup mescidin içine akıtmaya başladı. Resulullah (sav)’ın Ashab’ı kalkıp: “Dur! dur!” diyerek [üzerine yürümeye] kalktılar ki Resulullah (sav) müdahale etti: “Kestirmeyin, bırakın tamamlasın.” Ashab müdahale etmedi, adam da ihtiyacını tamamladı. Sonra Resulullah (sav), adamı yanına çağırdı ve: “Bu mescidler, idrar ve pislik bırakma yeri değildir. Allah’ın zikredildiği yerlerdir. Buralarda namaz kılınır. Kur’an okunur” dedi. Sonra cemaatten birine bir kova su getirmesini emretti. Kova gelince sidiğin üzerine boşalttı.

Kaynak: Buhari, Vudu 57, 58, Edeb 35; Müslim, Taharet 99, (284); Nesai, Taharet 45, (1, 48)

 

Hadis No : 3497
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav), mescidde otururken, bir bedevi girip iki rek’at namaz kıldı. Sonra da şöyle dua etmeye başladı: “Allah’ım, bana da, Muhammed’e de rahmet et. Bizden başka kimseye rahmet etme!” Resulullah (sav) atılıp: “Geniş alanı daralttın!” dedi. Derken adam hemen kalkıp mescidin içine akıtmaya başladı. Halk da hemencecik üzerine yürüdü. Resulullah (sav) onları yasaklayıp: “Kolaylaştırıcılar olarak gönderildiniz, zorlaştırıcılar olarak gönderilmediniz. Üzerine bir kova su dökün!” ferman buyurdular.

Kaynak: Buhari, Vudu 58; Ebu Davud, Taharet 138, (380); Tirmizi, Taharet 112, (147); Nesai, Taharet 45, (1,4

 

Hadis No : 3498
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Ebu Davud’un diğer bir rivayetinde şöyle denmiştir: “Üzerine akıttığı toprağı alın ve onu atın, yerine su dokun!” Ebu Davud der ki: “Bu rivayet mürseldir. Çünkü İbnu Malul, Resulullahla karşılaşmadı.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 138, (381)

 

Hadis No : 3499
Ravi: Ebu Abdullah el-Cüşemi
Tanım: Bize Cündüp (ra) anlattı ve dedi ki: “Bir bedevi geldi. Devesini önce ıhtırdı, sonra bağladı. En sonra mescide girip Resulullah (sav)’ın arkasında namaz kıldı. Resulullah (sav) selam verince, bedevi bineğinin yanına gelerek bağını çözüp üzerine bindi. Sonra da seslice şöyle duada bulundu: “Allahım, bana ve Muhammed’e rahmet et. Rahmetimizde bir başkasını bize ortak kılma!” Resulullah (sav) müdahale edip: “Bunu mu, yoksa devesini mi, hangisini daha şaşkın görüyorsunuz? Ne söylediğini duymadınız mı?” buyurdular. Oradakiler: “Evet! duyduk” dediler.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 42, (4885)

 

Hadis No : 3500
Ravi: Ümmü Seleme
Tanım: Bir kadın bana: “Ben eteğimin zeylini fazla uzatıyorum ve pis yerlerde de yürüyorum? (Bu hususta ne dersiniz?)” diye sordu. Bende ona Resulullah (sav)’ın: “(Pis yerlere değen eteği) ondan sonrası temizler” dediğini söyledim.

Kaynak: Muvatta, Taharet 16, (1, 24); Ebu Davud, Taharet 140, (383); Tirmizi, Taharet 109, (143)

 

Hadis No : 3501
Ravi:
Tanım: Ebu Davud’un bir diğer rivayetinde şöyle denmiştir: “Beni Abdul-Eşhel’den bir kadın anlatıyor: “Ey Allah’ın Resulü” dedim. “Bizim mescide giden yolumuz pis kokulu (topraktır). Yağmur yağınca ne yapalım?” “Sizinkinden sonra, ondan daha temiz bir yol yok mu?” diye sordu. “Evet!” deyince: “İşte bu öbürünü telafi eder, (temizler)!” buyurdu.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 140, (384)

 

Hadis No : 3502
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden biri, ayakkabısıyla bir pisliğe basarsa, bilesiniz, toprak onu temizler.”

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 141, (385, 386)

 

Hadis No : 3503
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Elbisen yaş bir pisliğe değdi ise veya öylesi bir necasete ayakkabınla bastı isen, o pisliği su ile yıka. Pislik kuru ise, bir beis yok. [Rezin tahric etmiştir.]

Kaynak: Rezin

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Suların Ahkamı

Hadis No : 3481 Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Bir adam Resulullah (sav)’a gelip: “Ey Allah’ın ...