Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Sehavet Ve Kerem Bölümü > Sehavet Ve Kerem Hakkında Hadisler

Sehavet Ve Kerem Hakkında Hadisler

Hadis No : 2162
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Şekavet sahibi Allah’a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah’tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever.”

Kaynak: Tirmizi, Birr 40, (1962)

 

Hadis No : 2163
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) bir hadis-i kudside, Allah Teala hazretlerinin şöyle söylediğini haber verdi: “Sen infak et, ben de sana infak edeyim.” Efendimiz devamla dedi ki: “Allah’ın eli (yedullah) doludur. Gece ve gündüz (boyu yapılan) arkası kesilmez infaklar onu azaltmaz. Arz ve semavatın yaratılaşından beri Allah’ın infak ettiklerini düşünün! Bunlar, O’nun elindekinden hiçbir şey eksiltmemiştir. O’nun Arş’ı suyun üzerindeydi. Elinde mizan da var, alçaltır, yükseltir.”

Kaynak: Buhari, Tevhid 22,35, Tefsir, Hud 2, Nafakat 1; Müslim, Zekat 37, (993); Tirmizi, Tefsir, (3048)

 

Hadis No : 2164
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) yarın için hiçbir şey biriktirmezdi.

Kaynak: Tirmizi, Zühd 38, (2363)

 

Hadis No : 2165
Ravi: Cübeyr İbnu Mut’im
Tanım: Resulullah (sav) Huneyn dönüşü yol alırken bedeviler ısrarla (ganimetin taksimini) taleb ediyorlardı. Öyle ki bir ara, Resulullah (sav)’ı bir semure ağacına doğru sıkıştırdılar ve ridasını kaptılar. Bunun üzerine durup şunu söyledi: “Ridamı verin, şu taşlar sayısınca koyun olsa, ben yine de onu aranızda taksim ederdim. Ve sonra görürdünüz ki, ben ne cimriyim, ne yalancıyım, ne de korkağım.”

Kaynak: Buhari, Cihad 24, Humus 19

 

Hadis No : 2166
Ravi: Ukbe İbnu’l-Haris
Tanım: Resulullah (sav) bize ikindi namazı kıldırmış idi. (Selam verince) acele ile cemaati yarıp evine girdi. Halk onun bu telaşesinde hayrete düşmüştü. Ancak geri dönmesi gecikmedi. Gelince, (halkın merakını yüzlerinden anlayan Hz. Peygamber şu açıklamayı yaptı): “Yanımda kalan birkısım altın vardı (namazda) onu hatırladım. Beni alıkoyacağından korktum ve hemen gidip dağıttım.”

Kaynak: Buhari, Ezan 155, Amel fi’s-Salat 18, Zekat 20, İsti’zan 36; Nesai, 104 (3, 84)

 

Hadis No : 2167
Ravi: Enes
Tanım: Muhacirler Medine’ye geldikleri vakit ellerinde hiçbir şey yoktu. Ensar ise arazi ve akar sahibi kimselerdi. Her yıl mallarını, ürünlerinin yarısını onlara vermek, bunlar da çalışma ve bakım işlerini üzerlerine almak şartıyla anlaştılar. Enes’in annesi kendine ait olan bir hurmalığı Resulullah (sav)’ verdi. Resulullah (sav) Hayberlilerle savaşıp orayı fethettikten sonra muhacirler, bağlarını ensar’a iade ettiler. Resulullah (sav) da zikri geçen hurmalığı Enes’in annesine iade etti.

Kaynak: Buhari, Hibe 35; Müslim, Cihad 70, (1771)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*