Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Namaz Bölümü > Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı Hakkında

Namazın Uzunluğu Ve Kısalığı Hakkında

Hadis No : 2648
Ravi: Ebu Said
Tanım: Resulullah (sav)’ın öğle ve ikinci namazındaki kıyamlarını(n uzunluğunu tahmin ve) takdir ederdik. Öğledeki ilk iki rek’atin uzunluğunu Elif-lam-mim Tenzilü’s-Secde suresini okuyacak) kadar tahmin ettik. Sonra iki rek’atin uzunluğunu da bunun yarısı kadar takdir ettik. İkindinin ilk iki rek’atinin kıyamının uzunluğunu, öğlenin son iki rek’atinin uzunluğu kadar takdir ettik, ikindinin son iki rek’atinin uzunluğunu da bunun yarısı kadar.”

Kaynak: Müslim, Salat 156, (452); Ebu Davud, Salat 130, (804); Nesai, Salat 16, (1, 237)

 

Hadis No : 2649
Ravi: Ebu Said
Tanım: Öğle namazı başlardı, bu anda bir kimse Baki’ye gider, ihtiyacını görür, sonra abdest alır, gelir ve uzunluğu sebebiyle Resulullah’ın birinci rek’atine yetişirdi.

Kaynak: Müslim, Salat 161, (454); Nesai, İftitah 66, (2, 164)

 

Hadis No : 2650
Ravi: İbnu Mes’ud
Tanım: Bir gece Resulullah (sav) ile birlikte namaz kıldım. Öylesine namazı uzattı ki, içimden çirkin bir şey yapmak geçti. “Ne yapmak istemiştin?” diye sordular. Dedi ki: “Oturup O (sav)’nu terketmeyi düşündüm.”

Kaynak: Buhari, Teheccüd 9; Müslim, Müsafirin 204, (773)

 

Hadis No : 2651
Ravi: Fadi İbnu’l-Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Namaz ikişer ikişer kılınır. Her iki rek’atte bir teşehhüd vardır. Namazda huşu duyulur (tazarruda bulunulur), temeskün (tezellül) izhar edilir. Ellerini kaldırırsın.” Şöyle de dedi: “Ellerini, içleri kendi yüzüne dönük olarak Rabbine kaldırır, isteklerini (ısrarla tekrarla söyleyerek) istersin: “Ya Rabbi! Ya Rabbi! Ya Rabbi!…” Kim bunu yapmazsa namazı eksiktir.”

Kaynak: Tirmizi, Salat 283, (385)

 

Hadis No : 2652
Ravi: Ammar İbnu Yasir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kişi vardır, namazını kılar bitirir de, kendisine namazın sevabının onda biri yazılır. Kişi vardır, dokuzda biri, sekizde biri, yedide biri, altıda biri, beşte biri, dörtte biri, üçte biri, yarısı yazılır.”

Kaynak: Ebu Davud, Salat 128, (796)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yolculukta Nafile Namazlar

Hadis No : 2907 Ravi: İbnu Ömer Tanım: Resulullah (sav)’a (Onsekiz defa) refakat ettim. Ancak, ...