Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Namaz Bölümü > Cemaate Devam Vacibtir

Cemaate Devam Vacibtir

Hadis No : 2771
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav)’a ama bir zat gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! Beni mescide kadar getirecek bir rehberim yok!” diyerek Aleyhissalatu vesselamdan (namazı evinde kılmak için) ruhsat istedi. (O da izin verdi.) Adam geri dönünce, Resulullah (sav) onu çağırtarak: “Ezanı işitiyor musun?” diye sordu. Adam: “Evet!” deyince: “Öyleyse icabet et” dedi (ve evde kılmaya izin vermedi.)

Kaynak: Müslim, Mesacid 255, (653); Nesai, İmamet 50, (2, 109); Ebu Davud, Salat 47, (552)

 

Hadis No : 2772
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim, müezzini işitir ve kendini engelleyen bir özrü olmadığı halde cemaate katılmazsa, kıldığı namaz (kamil bir sevapla) kabul edilmez.” “(Ey Allah’ın Resulü!) denildi, “meşru özür nedir?” “Korku veya hastalıktır!” buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 47, (551)

 

Hadis No : 2773
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Münafıklara en ağır gelen namaz yatsı namazıyla sabah namazıdır. Eğer bu iki namazdaki hayrın ne olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa onları kılmaya gelirlerdi. [Nefsimi kudret eliyle tutan Zat’a kasem olsun!] Ezan okutup namaza başlamayı, sonra halkın namazını kıldırması için yerime birini bırakmayı, sonra da beraberlerinde odun desteleri olan bir grup erkekle namaza gelmeyenlere gitmeyi ve evlerini üzerlerine yıkmayı düşündüm.”

Kaynak: Buhari, Ezan 29, Husumat 5, Ahkam 52; Müslim, Mesacid 252, (651); Muvatta, Salatu’l-Cema’a 3, (1, 12

 

Hadis No : 2774
Ravi: İbnu Mes’ud
Tanım: Ben (cemaatimizi tedkik edince) gördüm ki, namazı beraber kılmaktan, sadece herkesçe malum münafıklarla hastalar geri kalmaktaydı. Öyle ki iki kişinin arasında yürüyebilecek durumda olan hastalar bile namaz için (mescide) geliyordu.” İbnu Mes’ud devamla dedi ki: “Resulullah (sav) bize Sünen-i Huda’yı göstermişti. Sünen-i Huda’dan biri de içerisinde ezan okunan mescidde namaz kılmaktı.”

Kaynak: Müslim, Mesacid 256, (654); Ebu Davud, 47, (560); Nesai, İmamet 50, (2, 108, 109)

 

Hadis No : 2775
Ravi: İbnu Mes’ud
Tanım: Ebu Davud’daki rivayette şu ziyade var “…Sizden her birinizin evinde mutlaka bir mescid var. Eğer namazı evlerinizde kılıp mescidlerinizi terkederseniz Peygamberiniz (sav)’in sünnetini terketmiş olursunuz. Peygamberinizin sünnetini terkedince de küfran-ı nimete düşmüş olursunuz.”

Kaynak: Ebu Davud, 47, (560)

 

Hadis No : 2776
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: İbnu Abbas (ra)’dan gündüz oruç tutan, gece de namaz kılan ve fakat cemaate ve cumaya gelmeyen bir kimse hakkında sorulmuştu: “Bu, ateş ehlindendir!” diye cevap verdi.

Kaynak: Tirmizi, Salat 162, (218)

 

Hadis No : 2777
Ravi: Ümmü’d-Derda
Tanım: Ebu’d-Derda (ra) öfkeli halde yanıma geldi. Kendisine: “Niye öfkelendin?” diye sordum. Şu cevabı verdi: “Vallahi, Muhammed (sav)’ın işinden bir şey anlamıyorum. Bildiğim tek şey cemaat halinde namaz kılmalarıdır.”

Kaynak: Buhari, Ezan 31,3

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yolculukta Nafile Namazlar

Hadis No : 2907 Ravi: İbnu Ömer Tanım: Resulullah (sav)’a (Onsekiz defa) refakat ettim. Ancak, ...