Kaplar

Hadis No : 0139
Ravi: Huzeyfe
Tanım: Resulullah (sav)’ın şöyle dediğim işittim: “İpek ve ibrişim elbise giymeyin. Altın ve gümüş kaplardan su içmeyin, onlarda yemek yemeyin. Zira bu iki şey dünyada onlar (kafirler), ahirette de sizin içindir.”

Kaynak: Buhari, Et’ime 28, Eşribe 28, Libas 25; Müslim, Libas 4, (2067); Tirmizi, Eşribe 10 (1879); Ebu Davu

 

Hadis No : 0140
Ravi: Ümmü Seleme
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Gümüş kaptan su içen, karnına cehennem ateşi dolduruyor demektir.” Müslim’in bir diğer rivayetinde şöyle denir: “Kim altın veya gümüş bir kaptan içerse…”

Kaynak: Buhari, Eşribe 28; Müslim, Libas 1, (2065); Muvatta, Sıfatu’n-Nebi 11 (2, 924-925); İbnu Mace, Eşrib

 

Hadis No : 0141
Ravi: Cabir
Tanım: Biz Hz. Peygamber (sav)’le birlikte gazveye çıkmıştık. Savaş sonunda elde ettiğimiz ganimetler arasında müşriklerin kap-kacak ve su kapları da vardı. Biz bunları kullanıyorduk. Resulullah (sav) hiç bir zaman niye kullanıyorsunuz diye ayıplamadı.”

Kaynak: Ebu Davud, Et’ime 46, (3838)

 

Hadis No : 0142
Ravi: Ebu Sa’lebe el-Huşeni
Tanım: Ben Hz. Peygamber (sav)’e “Ey Allah’ın Resulü, biz Ehli Kitab’ın yaşadığı bir yerdeyiz. Onların kap kacaklarından yiyip içebilir miyiz? diye sordum. Dedi ki: “Onlarınkinden başka kap-kacak bulabilirseniz onlarınkinden yemeyin. Başka birşey bulamazsanız onları yıkadıktan sonra kullanın.” (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söyledi. Metin Tirmizi’deki metindir)

Kaynak: Ebu Davud, Et’ime 46 (3839); Tirmizi, Siyer 11, (1560)

 

Hadis No : 0143
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Hz. Ömer (sav) sıcak su ile ve bir Hıristiyan kadının evinde onun su kabıyla abdest aldı. (Bu rivayeti Rezin tahric etti. Derim ki: Bunu Buhari bab başlığı olarak kaydetmiştir. Doğrusunu Allah bilir.)

Kaynak: Buhari, Vudu 43

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*