Anasayfa > İslami Yazılar > Niçin İbadet Ediyoruz?
Niçin İbadet Ediyoruz?
Niçin İbadet Ediyoruz?

Niçin İbadet Ediyoruz?

Niçin İbadet Ediyoruz? Yüce Allah (c.c.), yaratmış olduğu sayısız varlıklar içinde en mükemmel olarak İnsanı yarattığını belirtmiş (Tin,95/4) ve yaratılış gayemizin, ‘ibadet etmek’ olduğunu bildirmiştir (Zariyat, 51/56).

‘İbadet’, Allah’a gönülden yönelmek,boyun eğmek ve  itaat etmek demektir. Türkçemizde kullanılan ‘Kulluk etmek’ deyimi de aynı anlama gelmektedir.

‘İbadet’, yaratıcı kudret karşısında boyun bükmenin zirvesi ve O’na olan sevgimizin sonucu ve göstergesidir. Öyleyse İbadet yanlızca Allah için yapılmalıdır.Gerçektende bizi yoktan var eden Allah’tan başka, İbadete layık hiç bir varlık yoktur.

Bedenimizin gerekli gıdalara ihtiyacı olduğu gibi ruhumuzun da gıdaya ihtiyacı vardır. Ruhumuzun gıdası İmanımız ve İbadetlerimizdir. ‘İbadet’ ruhumuzu yükseltir, bizi kötülüklerden sakındırır, ahlakımızı olgunlaştırır, en değerli varlığımız olan imanımızı korur ve bizi ebedi olan cenneti ve nimetleri kazandırır.

Bu itibarla, bizi sayılamayacak kadar nimetler veren Rabbimize teşekkür etmemiz ve ibadetlerimizi seve seve yapmamız gerekir.

Şunu da unutmayalım ki , Kul olarak bütün ibadetlere muhtaç olan biziz. Yüce Yaratıcımızın bizim ibadetlerimize asla ihtiyacı yoktur.

İslami Yazı arşivi için tıklayınız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel

İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel

Salih amel, Kuran-ı Kerim’in yüze yakın ayetinde imanla beraber zikredilen önemli bir kavramdır.  “Iman eden ...