Fıkıh Ansiklopedisi
Fıkıh Ansiklopedisi

Hatime Ücret

Hatim okuyan birisi, “Ben Kur’an için değil, harcadığım emek ve zaman için ücret alıyorum” diyerek fiyat tayin etse caiz midir?

Kazançların en çirkinlerinden biri, Kur’ân-ı Kerîmin âlet edildiği kazançtır. Allah (c.c.) “Âyetlerimi, az bir değer olan dünya karşılığında yemeyin” buyurur. Allah Resûlü Efendimiz: “Kur’ân-ı okuyun, onu yemeyin” buyurur. Fıkıhçılar bu ve benzeri delillere bakarak, Kur’ân okuma karşılığında ücret almanın haram olduğunu söylemişlerdir. Alana aldığı haramdır, veren de buna sebep olduğu için haram işlemiştir, demişlerdir. Okuyanın bunu bir emek karşılığı ve hediye olarak kabul etmeside mümkün değildir. Çünkü ücreti hak eden emek, faydası belli olan emektir. Okuyanın okuyuşuna sevap yazıldığı ise belli değildir.

Ayrıca fıkıhta: “Herkesin yapmakla mükellef olduğu birşeye ücret vermek câiz değildir” kuralı okumakla her müslüman mükelleftir. Bunun hediye kabul edilmesi de mümkün değildir. Çünkü okuyan, hediye vermeyene ikinci defa okumaz.

Bu yüzden Imam Birgivî: “Bu herifler leş yeseler de Kur’ân’ı Kerîm okumaya ücret alıp yemeseler daha iyi olurdu” der. Ücret alınmasa Kur’ân zayi olur, diye söyleyenler, cahilce, ya da şeytanca bir aldatmaca yapmaktadırlar. Çünkü Kur’ân ücretle okunmamaktan değil, okumayı öğrenmemekten zayi olur. Bu yüzden Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretmeye karşılık ücret almakta, zaruretten ötürü mahzûr yoktur denmiş; bu Kur’ân simsarları ise, okumayı da buna katı vermişlerdir.

“Lânet ola bir mala ki, anın,

Tahsiline ırzı, namusu, din ola âlet”

Fıkıh Ansiklopedisi için tıklayınız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kurbanlık Hayvanlar Ve Bu Hayvanlarda Aranan Şartlar

Kurban edilecek hayvanlar, koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Vahşi hayvanlardan kurban etmek caiz değildir. ...