Anasayfa > İslam Fıkhi Ansiklopedisi > Güneş Enerjisiyle Isıtılan Su İle Abdest Almanın Ve Gusletmenin Hükmü Nedir?
Fıkıh Ansiklopedisi
Fıkıh Ansiklopedisi

Güneş Enerjisiyle Isıtılan Su İle Abdest Almanın Ve Gusletmenin Hükmü Nedir?

Güneş Enerjisiyle Isıtılan Suyla, Açıkca Kalan Veya Bir Kapta Güneşle Isınan Su Arasında Fark Var Mıdır? Güneş Enerjisiyle Isıtılan Su İle Abdest Almanın Ve Gusletmenin Hükmü Nedir? Varsa Mahzur Ve Zararı Nedir?

Demir, tunç ve bakır gibi madeni kaplarda ve sıcak memleketlerde güneş enerjisiyle ısıtılan suyla abdest almak ve gusletmek mekruhtur.

Çünkü Hz. Aişe bir gün Hz. Peygamber(sav) için güneşte su ısıttı. Bunun üzerine Peygamber(sav): “Ey Humeyra (Hz.Aişe’nin lakabıdır) öyle yapma. Çünkü o alaca hastalığına sebebiyet verir” buyurdu.

Fıkıh alimleri bu hususta şöyle diyorlar.

Madeni bir kapta sıcak bir memlekette güneş enerjisiyle su ıstılırsa güneşin etkisiyle o kaptan küçükce parçalar kopup suya karışır, kullanıldığı zaman vücutta mesameleri çağaltır ve vücut hava alamaz bir hale gelir. Böylece vücudun her tarafında dolaşan kan kirlenip bozulur ve hastalık meydana gelir.

Fakat su altın, gümüş, ağaç, cam ve topraktan yapılmış çanak gibi kaplarda veya göl ve havuzda veyahut sıcak olmayan bir memlekette güneş enerjisiyle ısıtılırsa onu abdest ve gusülde kullanmakta bir sakınca olmadığı gibi madeni kaplarda ve sıcak memleketlerde güneşte ısıtılan suyun abdest ve gusülde değil, çamaşır yıkamak gibi şeylerde kullanılmasında da beis yoktur. Güneş enerjisiyle ısıtılan suyun, içinde bulunduğu kabın kapalı veya açık olması arasında fark yoktur. Her ikisi de mekruhtur. Yalnız kabın ağzı açık olursa keraheti daha şiddetlidir.

Fıkıh Ansiklopedisi için tıklayınız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kurşun Dökmenin Dinî Hükmü

Kurşun dökmek herşeyden evvel bid’attır. Bid’at, Rasûlüllah (s.a.s.)den sonra ortaya konan, ister iyi, ister kötü, ...