Anasayfa > İslam Fıkhi Ansiklopedisi > Gazete Ve Dergilerde Bulunan Kadın Resmiyle Televizyondaki Görüntüsüne Bakmak Haram Mıdır?
Fıkıh Ansiklopedisi
Fıkıh Ansiklopedisi

Gazete Ve Dergilerde Bulunan Kadın Resmiyle Televizyondaki Görüntüsüne Bakmak Haram Mıdır?

Gazete Ve Dergilerde Bulunan Kadın Resmiyle Televizyondaki Görüntüsüne Bakmak Haram Mıdır?

Bugünkü neslin aksi istikamette doğru yönelip istenmeyen yola saplanmasının bir çok sebebi vardır.Şüphesiz ki bunların en önemlilerinden birisi gençliğe müsbet ve yararlı şeyleri telkin etmek yerine menfi şeyleri telkin edip zararlı şeylerle kafalarını doldurarak beyinlerini yıkamak ve gazete ile dergilerde müstehcen resimleri yaymak ve bu yolla gençliği avlayıp ruh ve manalarını katletmek için gösterilen çabadır.

Televizyon da dergi ve gazetelerden geri değildir.Basın ve televizyon, beşeriyyete hizmet etmek hususunda en büyük rol oynamaları gerekirken bilakis daha fazla zararlı bir hale getirilmiştir.Bununla beraber,gazete ve dergilerdeki müstehcen resimler ile televizyondaki açık görüntüler gerçek değil resim ve hayal olduğu için onlara bakmak hakiki kadının vucuduna bakmak gibi haram sayılmaz.Ancak şehvet ile bakan kimse için haram olur.Ibn Hacer Heytemi ile Şirvani şöyle diyorlar: Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu taktirde haram olur.(Tuftehul Muhtaç ve Şirvani c.7.s.192)

Fıkıh Ansiklopedisi için tıklayınız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kurşun Dökmenin Dinî Hükmü

Kurşun dökmek herşeyden evvel bid’attır. Bid’at, Rasûlüllah (s.a.s.)den sonra ortaya konan, ister iyi, ister kötü, ...