Anasayfa > İslam Fıkhi Ansiklopedisi > Atışta Paralı veya Parasız Müsabaka Yapmak Caiz midir?
Fıkıh Ansiklopedisi
Fıkıh Ansiklopedisi

Atışta Paralı veya Parasız Müsabaka Yapmak Caiz midir?

İslam dini hakkı savunup zulmü kaldırmak için kuvvette büyük bir itina gösterip müslümanların zamanın silahlarıyla silahlanmalarını emrediyor. Cenab-ı Hakk buyuruyor: “Düşmanlara karşı kuvvet ve (cihad için) bağlanıp beslenen atlar, hazırlayın” (el-Enfat).

Peygamber (sav) de şöyle buyuruyor: “Dikkat kuvvet atıştır, dikkat kuvvet atıştır.”

Bunun için fıkıh kitaplarının mühim bölümlerinden biri “Kitab al-Sabk va’l-Ramy”; Müsabaka ve atış bölümüdür. Bu bölümde at ve deve gibi bineklerle yarışmasıyla, ok atışı üzerine ihtimamla duruyor. Yarış ile atışın sünnet veya vacib olduğunu beyan ederek müsabaka kazanan kimseler ikramiye verilmesi için teşvik ediyor Ve bugün askerlikte yapılan silah ve atış eğitimi İslam’ın emridir. İslam’ın emrine imtisalen bu eğitime katılan kimsenin büyük mükafatı vardır.

Sa’id sünende Halid bin Zeyd’in şöyle dediğini rivayet ediyor: Ben ok atıcısıydım Akbe bin Amir al-Sehni bana uğrar, derdi ki: Ey Halid birlikte çıkıp ok atalım, bir gün geciktim. Bunun üzerine bana dedi ki: Gel Peygamber (sav) şöyle buyurdu: Cenab-ı Allah bir tek okla üç kişiyi Cennete kor. Hayır maksadıyla onu yapan, onu atan ve onu hazırlayıp veren. Atınız ve bininiz. Atmanız binmenizden daha fazla hoşuma gider. Ancak şu şeyler gerçek eğlence sayılır; Adamın atını alıştırması, zevcesiyle oynaşması ve ok atmasıdır (İbn Kudame).

Peygamber (sav)’in zamanında at, deve, fil ve ok vardı. O zamanda bunlarla müsabaka yapılıyordu. Bugün tüfek, top, roket, füze ve çeşitli hava, kara ve deniz vasıtaları ve silahları vardır. Bunlarla yarış ve müsabaka yapılmalıdır.Bunları iyi kullanmak ve eğitimi görmek lazımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kurşun Dökmenin Dinî Hükmü

Kurşun dökmek herşeyden evvel bid’attır. Bid’at, Rasûlüllah (s.a.s.)den sonra ortaya konan, ister iyi, ister kötü, ...