Anasayfa > Kütüb-i Sitte > Zühd ve Fakr Bölümü > Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara Teşvik
Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara Teşvik
Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara Teşvik

Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara Teşvik

Hadis No : 2063
Ravi: Üsame İbnu Zeyd
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “(Mirac sırasında) cennetin kapısında durup içeri baktım. Oraya girenlerin büyük çoğunluğunun miskinler olduğunu gördüm. Dünyadaki imkan sahiplerinin cehennemlikleri ateşe gitmeye emrolunmuşlardı, geri kalanlar da mahpus idiler. Cehennemin kapısında da durdum. Oraya girenlerin büyük çoğunluğu da kadınlardır.”

Kaynak: Buhari, Rikak 51; Müslim, Zühd 93, (2736)

 

Hadis No : 2064
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bana zayıflarınızı arayın. Zira sizler, zayıflarınız sebebiyle yardıma ve rızka mazhar kılınıyorsunuz.”

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 77, (2594); Tirmizi, Cihad 24, (1702); Nesai, Cihad 43, (6, 46-46)

 

Hadis No : 2065
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: “Allah hiçbir peygamber göndermedi ki, koyun çobanlığı yapmamış olsun.” “Sen de mi, Ey Allah’ın Resulü?” diye sordular. “Evet,” dedi “ben de bir miktar kırat mukabili Mekke ehline koyun güttüm.”

Kaynak: Buhari, İcare 2; Muvatta, 18 (2, 971); İbnu Mace, Ticarat 5, (2149)

 

Hadis No : 2066
Ravi: Abdullah İbnu Muğaffel
Tanım: Bir adam gelerek “Ey Allah’ın Resulü! Ben seni seviyorum” dedi. Resulullah: Ne söylediğim dikkat et!” diye cevap verdi. Adam: “Vallahi ben seni seviyorum!” deyip, bunu üç kere tekrar etti. Resulullah (sav) bunun üzerine adama: “Eğer beni seviyorsun, fakirlik için bir zırh hazırla. Çünkü beni sevene fakirlik, hedefine koşan selden daha sür’atli gelir.”

Kaynak: Tirmizi, Zühd 36, (2351)

 

Hadis No : 2067
Ravi: Ali
Tanım: Biz Resulullah (sav) ile birlikte otururken uzaktan Mus’ab İbnu Umeyr (ra) göründü, bize doğru geliyordu. Üzerinde deri parçası ile yamanmış bir bürdesi vardı. Resulullah (sav) onu görünce, (Mekke’de iken giyim kuşam yönünden yaşadığı) bolluğu düşünerek ağladı. Sonra şunu söyledi: “(Gün gelip, sizden biri, sabah bir elbise, akşam bir başka elbise giyse ve önüne yemek tabakalarının biri getirilip diğeri kaldırılsa ve evlerinizi de (halılar ve kilimler ile) Ka’be gibi örtseniz o zamanda nasıl olursunuz2” “O gün,” dediler, “biz bu günümüzden çok daha iyi oluruz. Çünkü hayat külfetimiz karşılanmış olacak, biz de ibadete daha çok vakit ayıracağız.” “Hayır!” buyurdu, “bilakis siz bugün o günden daha iyisinizdir.”

Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 36, (2478)

 

Hadis No : 2068
Ravi: Ebu Ümame İbnu Sa’lebe el-Ensari
Tanım: Resulullah (sav)’ın yanında dünyayı zikretmişlerdi. Buyurdular ki: “Duymuyor musunuz, işitmiyor musunuz? Mütevazi giyinmek imandandır, mütevazi giyinmek imandandır!”

Kaynak: Ebu Davud, Tereccül 1, (4161); İbnu Mace, Zühd 22,(4118)

 

Hadis No : 2069
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav)’ın yanında bir adamın çok ibadet ettiğinden, bir diğerinin de vera sahibi olduğundan bahsedilmişti. Efendimiz: “Vera’ya denk olacak onunla tartılabilecek bir şey yoktur!” buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 61, (2521)

 

Hadis No : 2070
Ravi: Atiyye es-Sa’di
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kişi mahzurlu olan şeyden korkarak mahzursuz olanı terketmedikçe gerçek takvaya ulaşamaz.”

Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 20, (2453)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*