Ana Sayfa / Kütüb-i Sitte / Tefsir Bölümü - Esbab-ı Nüzule Dair / Mü’min Suresi İle İlgili Hadisler

Mü’min Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0763
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü’min süresini baştan (4.) ayetine kadar ve ayete’l-Kürsi’yi okuyacak olursa bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olunur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler.”

Kaynak: Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 2, (2882)

 

Hadis No : 0764
Ravi: Ala İbnu Ziyad
Tanım: Anlattığına göre, cehennemi zikrederken bir adam kendisine: “Niye milleti ümidsizliğe sevkediyorsun?” diye müdahale etti. O da: “Allahu Teala: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir” (Zümer, 53) ve: “Aşırı gidenlerin ateşlikler olduklarında şüphe yoktur” (Mü’min 43) buyurmuş olunca, ben ümidsizliğe düşürebilirim. Ne var ki, siz kötü amellerinize rağmen cennetle müjdelenmekten hoşlanıyorsunuz. Halbuki Allah, Muhammed (sav)’i itaat edenler için cennetle müjdelemek, isyan edenler için de cehennemle korkutmak üzere gönderdik dedi. (Hadis muallaktır.)

Kaynak: Buhari, Tefsir, Ha-mim el-Mü’min, 1

 

Bir önceki yazımız olan Mutaffifin Suresi İle İlgili Hadisler başlıklı makalemizde Mutaffifin Suresi Tefsiri İle İlgili Hadisler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı:  Furkan Suresi İle İlgili Hadisler

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Zariyat Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0786 Ravi: Enes Tanım: Onlar gecenin (ancak) az bir kısmında uyurlardı (Zariyat, …

Yusuf Suresi İle İlgili Hadisler

Hadis No : 0654 Ravi: Urve tu’bnu Zübeyr Tanım: Hz. Aişe (ra)’ye şu ayetten sordum: …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir