Ana Sayfa > İslami Yazılar > Tövbeyle Huzur Bulmak

Tövbeyle Huzur Bulmak

Yüce Allah insanı en güzel şekilde yaratmış ; ondan,hayatını bu güzelliğiyle sürdürmesini istemiştir. Ne varki hayat serüveninde onu türlü imtihanlar beklemektedir. Bunlardan bazılarını kolaylıkla atlatabileceği gibi bazılarında da yolunu şaşırtabilir. Çünkü yaratılışı gereği hem iyiliğe hem de kötülüğe eğilimlidir.Vicdanı hep doğru yolu gösterse de nefsi onu günaha sürükleyebilir, hatta Kur’an’ın tabiriyle “aşağıların aşağısı”na düşürebilir.

Tövbe, böyle zamanlarda ümidini kırmaması,yaptığı hatayı telafi ederek yeni bir başlangıç yapabilmesi için Rabbin ona lutfettiği bir çıkış kapısıdır. Zira “Günahtan tövbe eden kimse,hiç günahı olmayan kimse gibidir.”(Ibn Mace, Zühd,  30) demistir Allah Resulü.

Pişmanlıkla samimi olarak tövbe eden insan,günahı terk eder ve Rabbinden bağışlanma diler.Böylece kalbini karartan günahlardan arınır,tertemiz özüne geri döner ve iç huzurunu yakalar.

Bu yüzdendir ki Mevlâna,  “Kendinde gam hisseyleyince hemen istiğfar et.” diye öğüt vermiştir.

Bir önceki yazımız olan İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel başlıklı makalemizde iman ve salih amel, insanın ebedi sermayesi ve salih amel hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı:  İnsan Neden Duaya İhtiyaç Duyar?

TAVSİYE

Niçin İbadet Ediyoruz?

Niçin İbadet Ediyoruz? Yüce Allah (c.c.), yaratmış olduğu sayısız varlıklar içinde en mükemmel olarak İnsanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir