Ana Sayfa > İslami Yazılar > İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel
İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel
İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel

İnsanın Ebedi Sermayesi: Salih Amel

Salih amel, Kuran-ı Kerim’in yüze yakın ayetinde imanla beraber zikredilen önemli bir kavramdır.  “Iman eden ve salih amel işleyen “ tabirini çok sık zikreden Rabbimiz, bizlere imanımızı salih amelle desteklememiz gerektiğini. bildirmektedir.

İbadetlerin yanı sıra dinimizde tasvip edilen her türlü olumlu ve yararlı söz, fiil,hal ve davranış “salih amel” kapsamındadır.

Salih amellerin hayatı güzelleştirdiğini, huzurlu bir yaşamın anahtarı olduğunu ifade eden Rabbimiz (Nahl, 16/97), bu amellerin kendi nazarında hem mükafat yönünden hem de ümit bağlamak bakımından daha hayırlı olduğunu vurgulamış ve salih amellerin kalıcılığına işaret etmiştir (Kehf, 18/46).

Zira, Resulullah’ ın “Üç şey ölüyü (mezara kadar)takip eder; ikisi geri döner, biri kalır:Ailesi,malı ve ameli onu takip eder.Ailesi ve malı geri döner, ameli kalır. “(Müslim, Zühd, 5) sözleriyle dikkat çektiği üzere insanın, edebiyet alemindeki yegane sermayesi, dünya hayatında işlediği salih amellerdir.

Kaynak:

Bir önceki yazımız olan Niçin İbadet Ediyoruz? başlıklı makalemizde Allah'a kulluk etmek, ibadet etmek ve neden ibadet ederiz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı:  Tövbeyle Huzur Bulmak

TAVSİYE

Niçin İbadet Ediyoruz?

Niçin İbadet Ediyoruz? Yüce Allah (c.c.), yaratmış olduğu sayısız varlıklar içinde en mükemmel olarak İnsanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir