Perşembe , Ağustos 17 2017

Ana Sayfa / Fıkıh Ansiklopedisi / Darü’l İslam ve Darü’l Harb Ne Demektir?

Darü’l İslam ve Darü’l Harb Ne Demektir?

Yüce İslam dinine göre yer küresi ikiye ayrılır:

1- Darü’l-İslam,

2- Darü’l-harb veya Darü’l-küfr.

Darü’l-İslam; müslümanların feth ettikleri veya ahalisi kendi isteğiyle müslüman olmuş olan yerdir. Darü’l-harb ise İslam hakimiyyeti altına girmeyen yerdir.

Darü’l-İslam’ın darü’l harba dönüp dönmeyeceği hususunda ihtilaf vardır. Şaffi mezhebine göre İslam hakimiyyeti altına bir defa giren bir ülke artık hiç bir surette darü’l-harb olamaz. Ebedi olarak İslam diyarı kalır(tuhfetü’l-Muhtaç).Buna göre daha önce Endhülüs, Filistin, Rusya’nın bir kısmı ve Çin gibi müslümanların eline geçmiş ve bugün istilaya uğramış olan müslüman toprakları İslam toprağı sayılır. Müslümanlar bunları geri almak için çalışmadıklarından dolayı Allah’ın indinde sorumludurlar.

Hanefi mezhebine göre ise darü’l-İslam, darü’l-harbe dönüşebilir. Şöyle ki: Ebu Yusuf ile Muhammed’e göre, bir İslam ülkesi içinde İslam ahkamı tatbik edilmezse darü’l-harbe döner İmam-ı A’zam’a göre ise bir İslam ülkesinin darü’l-harbe dönüşebilmesi için üç şartın bir arada bulunması gerekir. Bu şartlar şunlardır:

1- Darü’l-harb ile bitişik olması,

2- İçinde İslam ahkamının tatbik edilmemesi,

3- Ahalisinin emniyet ve güvenliklerinin kalmamasıdır (Bedayı’ al-Senayı).

Daha önce darü’l-İslam olan bir ülke şayet darü’l-harb ile bitişik olmazsa veya orada İslam ahkamı tatbik edilirse ya da ahalının emniyeti varsa darü’l-İslam olarak devam eder.

Bir önceki yazımız olan Darü'l Harb Veya Darü'l Küfür Olan Bir Ülkede Bir Müslüman Gayr-i Müslimden veya Bankalarından Faiz Alması Caiz midir? başlıklı makalemizde bankadan faiz almak, gayri müslimden faiz almak ve Müslüman olmayan bir memlekette faiz almak hakkında bilgiler verilmektedir.

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Düşük Yapma

Kürtaj, ana rahmindeki “cenin”* in herhangi bir dış etkiyle düşmesi. Bu, kasıtlı olarak ilaç kullanma …

Düşük

Organları Belirgin Düşük İslâm Hukukunda “sakt” kelimesiyle anlatılan düşük sadece organları belirmiş olan düşüktür. Ama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir