Perşembe , Ocak 18 2018
Ana Sayfa > Fıkıh Ansiklopedisi > Bir Kimse Evini Mesela Bir Milyon Liraya Satar ve Parasını Almadan Önce Yüzde Yirmi Nisbetinde Parada Develüasyon Olursa bu Alışverişin Durumu Nasıl Olur?
Fıkıh Ansiklopedisi
Fıkıh Ansiklopedisi

Bir Kimse Evini Mesela Bir Milyon Liraya Satar ve Parasını Almadan Önce Yüzde Yirmi Nisbetinde Parada Develüasyon Olursa bu Alışverişin Durumu Nasıl Olur?

Bir ülkede altın ve gümüş değil, kağıt veya tunç para tedavülde bulunursa onunla alışveriş yapmak tabidir.Fakat soruda zikredilen durum vaki olursa yani birisi mesela evini bir milyon liraya satar ve parasını almadan evvel yüzde yirmi nisbetinde develüasyon olursa İmam-ı A”am” göre her ne kadar bedel değer kaybedip, bir milyon, sekizyüzbin hükmüne iniyorsa da alışveriş sahihtir ve satıcı bir milyondan başka bir şey de hak etmez.Şafii mezhebi de böyledir (al-Havi). Ebu Yusuf’a göre ise, alışveriş vaki olduğu günde bir milyon liranın değeri ne ise evi satan da o kadar hak eder, müfta bih bu kavldir (Resail İbn Abidin). Ama misalimizde para yürürlükten kaldırırlırsa İmam-ı A’zam’a göre alışveriş batıl olur. İmameyn’e göre batıl olmaz. Ama Ebu Yusuf’e göre alış-veriş vaki olduğu gündeki kıymetine ise onu hak eder. Muhammed’ göre, yürürlükten kaldırdığı günün son anında değeri ne ise onu hak eder (İbn Abidin).

 
İlgili Yazı:  Alay - Alay Etmek

TAVSİYE

Fıkıh Ansiklopedisi

Flört

Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişki. Flört etmek, kadın ve erkeğin duygusal ilişki kurması. Batı toplumlarında flört, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir