Çarşamba , Ağustos 16 2017

Ana Sayfa / Fıkıh Ansiklopedisi / Bir Kimse Evini Mesela Bir Milyon Liraya Satar ve Parasını Almadan Önce Yüzde Yirmi Nisbetinde Parada Develüasyon Olursa bu Alışverişin Durumu Nasıl Olur?

Bir Kimse Evini Mesela Bir Milyon Liraya Satar ve Parasını Almadan Önce Yüzde Yirmi Nisbetinde Parada Develüasyon Olursa bu Alışverişin Durumu Nasıl Olur?

Bir ülkede altın ve gümüş değil, kağıt veya tunç para tedavülde bulunursa onunla alışveriş yapmak tabidir.Fakat soruda zikredilen durum vaki olursa yani birisi mesela evini bir milyon liraya satar ve parasını almadan evvel yüzde yirmi nisbetinde develüasyon olursa İmam-ı A”am” göre her ne kadar bedel değer kaybedip, bir milyon, sekizyüzbin hükmüne iniyorsa da alışveriş sahihtir ve satıcı bir milyondan başka bir şey de hak etmez.Şafii mezhebi de böyledir (al-Havi). Ebu Yusuf’a göre ise, alışveriş vaki olduğu günde bir milyon liranın değeri ne ise evi satan da o kadar hak eder, müfta bih bu kavldir (Resail İbn Abidin). Ama misalimizde para yürürlükten kaldırırlırsa İmam-ı A’zam’a göre alışveriş batıl olur. İmameyn’e göre batıl olmaz. Ama Ebu Yusuf’e göre alış-veriş vaki olduğu gündeki kıymetine ise onu hak eder. Muhammed’ göre, yürürlükten kaldırdığı günün son anında değeri ne ise onu hak eder (İbn Abidin).

 

Bir önceki yazımız olan Def Çalmak başlıklı makalemizde Def, Def Çalmak ve Rubeyye binti Muavviz hakkında bilgiler verilmektedir.

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Düşük Yapma

Kürtaj, ana rahmindeki “cenin”* in herhangi bir dış etkiyle düşmesi. Bu, kasıtlı olarak ilaç kullanma …

Düşük

Organları Belirgin Düşük İslâm Hukukunda “sakt” kelimesiyle anlatılan düşük sadece organları belirmiş olan düşüktür. Ama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir