Perşembe , Ağustos 17 2017

Ana Sayfa / Dini Hikayeler / Dinini Dünyalığa Alet Edenin sonu

Dinini Dünyalığa Alet Edenin sonu

Musa Aleyhisselam zamanında bir adam insanlara; “Benimle Kelimullah Musa konuşur. Ben, Safiyullah Musa’nın yakınlarındanım ” diyerek böbürlenir, Musa aleyhisselam’ın ismini alet ederek  kendine menfaat temin ederdi. Bu sözlerin üzerinden uzun bir zaman geçti. Musa Aleyhisselam’ın yanına, adamın biri, siyah bir iple yularlanmış bir domuz getirdi ve Musa Aleyhisselam’a dedi ki:

– “Ey Allah’ın Peygamberi! Filan adamı biliyor musun?” Musa Aleyhisselam:

– “Onu işitirim” diye cevap verdi. Adam:

– “O adam, işte bu domuzdur” dedi.

Musa Aleyhisselam, adama niçin böyle olduğunu sormak için, Allahü Teâlâ’dan, onu eski haline döndürmesi için niyaz etti. Bunun üzerine Allahü Teala Musa Aleyhisselam’a şöyle buyurdu:

– “Ya Musa! Adem Aleyhisselam’ın ve ondan sonra gelen peygamberlerin dualarıyla dua etsen yine de bu adam hakkındaki duanı kabul etmem. Fakat ben sana onu niçin o hale soktuğumu bildireyim. O, senin adını kullanarak, sana olan yakınlığını alet ederek menfaat elde ettiği için, dinini dünya için satıp, din ile dünyayı yediği için ben onu o hale soktum”.

 

Bir önceki yazımız olan Doğduğumdan Beri Yolcuyum başlıklı makalemizde Ahmed bin Ebül Havari ve Doğduğumdan Beri Yolcuyum hakkında bilgiler verilmektedir.

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Adak

Padişahlar meclisinin kandili Sultan Mahmut Gazne’den kalkıp Hintlilerle savaşa gitmişti. Hintlilerin pek kalabalık olan ordularını …

Adalet

İstanbul’un fethinden sonra Hazreti Fatih bütün mahkumları serbest bırakmıştı. Fakat bu mahkumların içinden iki papaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir